Skip to content

1501 Silver CourtTrenton, NJ 08690

Built 1981

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Mar 27, 2014

Property Information

Block2167
Lot176
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page139

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$80,100
70%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,056+6.7%
2024$3,802+1.2%
2023$3,756+6.5%
2022$3,526+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 6190, Page 527Recorded3/31/2014

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 6106, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1981