Skip to content

1700 Wh-Ham Sq Rd - D5Trenton, NJ 08690

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 25, 2011

Property Information

Block2167
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class10
DescriptionOFF/CONDO-4.45
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
29%
Improvement Value:$119,900
71%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,970+6.7%
2024$5,595+1.2%
2023$5,528+6.5%
2022$5,189+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6128, Page 548

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 2371, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1984