Skip to content

25 Cheverny CtTrenton, NJ 08619

Built 1989

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
May 14, 2014

Property Information

Block2167
Lot526
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class37
Description1296
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
28%
Improvement Value:$115,600
72%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,660+6.7%
2024$5,305+1.2%
2023$5,240+6.5%
2022$4,919+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6193, Page 1325Recorded5/22/2014

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 3336, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1989