Skip to content

1700 Wh-Ham Sq Rd - C4Trenton, NJ 08690

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 5, 2012

Property Information

Block2167
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page142

Building Details

Building Class10
DescriptionOFF/CONDO-4.37
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
27%
Improvement Value:$131,300
73%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+6.7%
2024$5,942+1.2%
2023$5,870+6.5%
2022$5,510+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6149, Page 1319

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5564, Page 216

Property Sale

Sale
$107,800
DeedBook 2428, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1984