Skip to content

86 Chambord CtTrenton, NJ 08619

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block2167
Lot792
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class37
Description1175
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
30%
Improvement Value:$103,900
70%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,247+6.7%
2024$4,918+1.2%
2023$4,859+6.5%
2022$4,561+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,140DeedBook 6597, Page 393Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$191,000
Sq Ft1,140DeedBook 6387, Page 1993Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 6179, Page 1942Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5508, Page 30

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4472, Page 268

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 2835, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1989