Skip to content

1155 Wh-Mer RdTrenton, NJ 08619

Built 1991
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2013

Property Information

Block2168
Lot16.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page184

Building Details

Building Class10
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,901
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$768,800
35%
Improvement Value:$1,417,200
65%
Total Assessment$2,186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,035+6.7%
2024$72,204+1.2%
2023$71,329+6.5%
2022$66,957+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991