Skip to content

1262 Wh-Ham Sq-Bldg1-U 1bTrenton, NJ 08690

Other Exempt

Last Sale Price
$552,552
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block2168
Lot6.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class10
Description2823 SQ FT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,800
21%
Improvement Value:$365,200
79%
Total Assessment$464,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$10,463+3.0%
2010$10,160+11.5%
2009$9,112+387.5%
2008$1,869
Property History

Property Sale

Sale
$552,552
DeedBook 5618, Page 243

Property Sale

Sale
$1,818,997
DeedBook 5457, Page 152