Skip to content

1262 Wh-Ham Sq-Bldg1-U 3b

Trenton, NJ 08690

Commercial

Last Sale Price
$670,288
Last Sale Date
Mar 29, 2012

Property Information

Block2168
Lot6.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class10
Description2616 SQ FT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,600
20%
Improvement Value:$363,900
80%
Total Assessment$455,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,052+6.7%
2024$15,045+1.2%
2023$14,863+6.5%
2022$13,952+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$670,288
DeedBook 6146, Page 1008

Property Sale

Sale
$1,818,997
DeedBook 5457, Page 152