Skip to content

53 Joni AvenueTrenton, NJ 08690

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 27, 2023

Property Information

Block2169.01
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,500
28%
Improvement Value:$255,300
72%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,324+6.8%
2024$11,535-0.9%
2023$11,642+6.5%
2022$10,929+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,900
DeedBook 2923, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1995