Skip to content

60 Joni AveTrenton, NJ 08690

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block2169.02
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
29%
Improvement Value:$261,200
71%
Total Assessment$367,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,944+6.7%
2024$12,132+1.2%
2023$11,985+6.5%
2022$11,250+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,294DeedBook 6584, Page 1136Recorded3/6/2025

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 3430, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1995