Skip to content

18 Lea DriveTrenton, NJ 08690

Built 1996

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 5, 2004

Property Information

Block2169.02
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,788
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,900
25%
Improvement Value:$312,900
75%
Total Assessment$415,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,653+6.7%
2024$13,734+1.2%
2023$13,568+6.5%
2022$12,736+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 4870, Page 287

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 3026, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1996