Skip to content

20 Lea DriveTrenton, NJ 08690

Built 1996

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Nov 22, 1996

Property Information

Block2169.02
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
27%
Improvement Value:$271,900
73%
Total Assessment$374,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,204+6.7%
2024$12,376+1.2%
2023$12,226+6.5%
2022$11,477+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 3157, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1996