Skip to content

25 Erica Lynne WayTrenton, NJ 08690

Built 1997

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Jul 10, 2015

Property Information

Block2169.02
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
26%
Improvement Value:$294,600
74%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,015+6.7%
2024$13,136+1.2%
2023$12,977+6.5%
2022$12,182+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

Sq Ft2,294DeedBook 6222, Page 1978Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 5879, Page 118

Property Sale

Sale
$201,800
DeedBook 3160, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1997