Skip to content

19 Erica Lynne Way

Trenton, NJ 08690

Built 1997

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 27, 2014

Property Information

Block2169.02
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,400
28%
Improvement Value:$260,200
72%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+6.7%
2024$11,977+1.2%
2023$11,832+6.5%
2022$11,106+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 6196, Page 1455Recorded7/7/2014

Property Sale

Sale
$188,687
DeedBook 3175, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1997