Skip to content

62 Joni AvenueTrenton, NJ 08690

Built 1995

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 3, 1998

Property Information

Block2169.02
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,300
28%
Improvement Value:$272,300
72%
Total Assessment$377,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,307+6.7%
2024$12,472+1.2%
2023$12,321+6.5%
2022$11,566+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3391, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1995