Skip to content

4 Lea DriveTrenton, NJ 08690

Built 1996

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 1, 2008

Property Information

Block2169.02
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1851

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
29%
Improvement Value:$251,600
71%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,556+6.7%
2024$11,769+1.2%
2023$11,626+6.5%
2022$10,913+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 5851, Page 101

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 3115, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1996