Skip to content

17 Lea Drive

Trenton, NJ 08690

Built 1996

Last Sale Price
$185,900
Last Sale Date
May 30, 1996

Property Information

Block2169.03
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
30%
Improvement Value:$243,300
70%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,246+6.7%
2024$11,478+1.2%
2023$11,339+6.5%
2022$10,644+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,900
DeedBook 3076, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1996