Skip to content

15 Fern CtTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block2169.05
Lot313
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
32%
Improvement Value:$136,100
68%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+6.7%
2024$6,623+1.2%
2023$6,542+6.5%
2022$6,141+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,500

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6253, Page 913Recorded6/23/2016

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 6116, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1986