Skip to content

5 Fern Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block2169.05
Lot317
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,700
26%
Improvement Value:$155,900
74%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+6.7%
2024$6,956+1.2%
2023$6,872+6.5%
2022$6,451+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 6306, Page 508Recorded11/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3906, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1986