Skip to content

1 Laurel Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2021

Property Information

Block2169.05
Lot389
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
31%
Improvement Value:$145,000
69%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,407+6.7%
2024$6,943+1.2%
2023$6,859+6.5%
2022$6,438+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 6235, Page 666Recorded12/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 2752, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1986