Skip to content

10 Fern CtTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jul 22, 2018

Property Information

Block2169.05
Lot394
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
32%
Improvement Value:$137,400
68%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+6.7%
2024$6,665+1.2%
2023$6,585+6.5%
2022$6,181+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$234,000
DeedBook 6331, Page 1538

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6331, Page 1538Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6229, Page 320Recorded9/22/2015

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3763, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1986