Skip to content

17 Regal CtTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block2169.05
Lot414
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
32%
Improvement Value:$138,500
68%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+6.7%
2024$6,728+1.2%
2023$6,647+6.5%
2022$6,239+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,511DeedBook 6565, Page 400Recorded8/13/2024

Property Sale

SaleMulti
$256,000
DeedBook 6415, Page 195

Property Sale

Sale
$256,000
Sq Ft1,511DeedBook 6415, Page 195Recorded9/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1986