Skip to content

6 Regal Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jul 8, 2019

Property Information

Block2169.05
Lot424
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,217
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
35%
Improvement Value:$119,100
65%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,438+6.7%
2024$6,035+1.2%
2023$5,962+6.5%
2022$5,596+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$217,000
DeedBook 6373, Page 1149

Property Sale

Sale
$217,000
Sq Ft1,217DeedBook 6373, Page 1149Recorded7/11/2019

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,217DeedBook 6245, Page 476Recorded3/30/2016

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 3110, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1986