Skip to content

17 Hawthorne Ct

Trenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block2169.05
Lot428
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class37
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,511
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
29%
Improvement Value:$161,600
71%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,992+6.7%
2024$7,491+1.2%
2023$7,400+6.5%
2022$6,947+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft1,511DeedBook 6382, Page 1686Recorded10/1/2019

Property Sale

SaleMulti
$291,000
DeedBook 5212, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1986