Skip to content

100 Joni Ave

Trenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 7, 1999

Property Information

Block2169
Lot1.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1852

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
27%
Improvement Value:$260,800
73%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,591+6.7%
2024$11,802+1.2%
2023$11,659+6.5%
2022$10,944+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3575, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1999