Skip to content

12 Noa Court

Trenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block2169
Lot1.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1852

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
26%
Improvement Value:$301,700
74%
Total Assessment$405,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,276+6.7%
2024$13,380+1.9%
2023$13,130+6.5%
2022$12,326+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,604DeedBook 6198, Page 994Recorded7/28/2014

Property Sale

Sale
$255,400
DeedBook 3604, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1999