Skip to content

16 Noa CourtTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2014

Property Information

Block2169
Lot1.17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1852

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
27%
Improvement Value:$265,900
73%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,845+6.7%
2024$12,039+1.2%
2023$11,894+6.5%
2022$11,165+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$223,661
DeedBook 3655, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1999