Skip to content

19 Noa Court

Trenton, NJ 08690

Built 1998

Last Sale Price
$244,185
Last Sale Date
Dec 15, 1998

Property Information

Block2169
Lot1.21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1852

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
26%
Improvement Value:$276,100
74%
Total Assessment$374,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,201+6.7%
2024$12,373+1.2%
2023$12,223+6.5%
2022$11,474+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$244,185
DeedBook 3509, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1998