Skip to content

1 Connor CourtTrenton, NJ 08690

Built 2006

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block2173
Lot1.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1861

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,392
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
21%
Improvement Value:$380,900
79%
Total Assessment$479,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,901+6.7%
2024$15,841+1.2%
2023$15,649+6.5%
2022$14,690+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5519, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 2006