Skip to content

495 Lalor StTrenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block2175
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
30%
Improvement Value:$49,800
70%
Total Assessment$71,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,509+6.7%
2024$2,352+1.2%
2023$2,323-10.9%
2022$2,608+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4279, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1920