Skip to content

361 Hewitt AveTrenton, NJ 08611

Built 1991

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block2176
Lot35.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page237

Building Details

Building Class35
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
16%
Improvement Value:$106,100
84%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,444+6.7%
2024$4,165+1.2%
2023$4,115-10.9%
2022$4,619+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,008DeedBook 6383, Page 184Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6177, Page 285Recorded8/23/2013

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4351, Page 215

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2778, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1991