Skip to content

521 Lalor StTrenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$157,700
Last Sale Date
Mar 31, 2008

Property Information

Block2177
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
24%
Improvement Value:$71,200
76%
Total Assessment$93,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,309+6.7%
2024$3,102+1.2%
2023$3,064-10.9%
2022$3,440+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$157,700
DeedBook 5833, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 3636, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1920