Skip to content

57 Caroline AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block2189
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
20%
Improvement Value:$117,700
80%
Total Assessment$146,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+6.7%
2024$4,852+15.2%
2023$4,213-10.9%
2022$4,729+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000
Sq Ft1,108DeedBook 6445, Page 1247Recorded6/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 4637, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 2245, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1940