Skip to content

44 Jeremiah AveTrenton, NJ 08610

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 3, 2025

Property Information

Block2189
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
23%
Improvement Value:$100,400
77%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,595+6.7%
2024$4,307+1.2%
2023$4,255-10.9%
2022$4,777+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,108DeedBook 6612, Page 866Recorded12/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 3228, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1950