Skip to content

139 Andrew StTrenton, NJ 08610

Built 1947

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block2203
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
20%
Improvement Value:$115,400
80%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,053+6.7%
2024$4,737+22.6%
2023$3,863-10.9%
2022$4,337+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000
Sq Ft1,116DeedBook 6474, Page 1324Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,116DeedBook 6422, Page 487Recorded11/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1947