Skip to content

163 Elizabeth AveTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
May 27, 2010

Property Information

Block2205
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page241

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
19%
Improvement Value:$130,500
81%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,691+6.7%
2024$5,334+1.2%
2023$5,270-10.9%
2022$5,916+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 6057, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1948