Skip to content

44 Annabelle AveTrenton, NJ 08610

Built 1938

Last Sale Price
$88,500
Last Sale Date
Dec 16, 1998

Property Information

Block2219
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
19%
Improvement Value:$111,000
81%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,828+6.7%
2024$4,525+1.2%
2023$4,470-10.9%
2022$5,018+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$88,500
DeedBook 3521, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1938