Skip to content

117 Samuel StTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block2223
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$99,000
80%
Total Assessment$124,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+41.8%
2024$3,082+1.2%
2023$3,044-10.9%
2022$3,418+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$208,000
Sq Ft810DeedBook 6526, Page 90Recorded6/19/2023

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft810DeedBook 6493, Page 1817Recorded7/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 5215, Page 111

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 2783, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1930