Skip to content

Samuel St(Block 2227 Lot 2)Trenton, NJ 08610

Vacant Land

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block2227
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,150
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$546+6.6%
2024$512+1.2%
2023$506-10.9%
2022$568+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$290,000

From:

To:

Sq Ft10,150DeedBook 6312, Page 412Recorded1/2/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels