Skip to content

72 New Cedar La

Trenton, NJ 08610

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block2247
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page242

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
21%
Improvement Value:$90,200
79%
Total Assessment$113,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,053+6.7%
2024$3,798+1.2%
2023$3,752-10.9%
2022$4,212+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6573, Page 550

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,305DeedBook 6563, Page 1589Recorded8/2/2024

Property Sale

SaleMulti
$86,577
DeedBook 4570, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$40,500
DeedBook 3560, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1918