Skip to content

1525 Genesee St

Trenton, NJ 08610

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Mar 13, 2021

Property Information

Block2250
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
22%
Improvement Value:$90,300
78%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,091+6.7%
2024$3,835+1.2%
2023$3,788-10.9%
2022$4,253+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,536DeedBook 6435, Page 722Recorded3/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 3670, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1900