Skip to content

126 Parkinson AveTrenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block2261
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page194

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
22%
Improvement Value:$115,100
78%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,212+6.7%
2024$4,885+1.2%
2023$4,826-10.9%
2022$5,418+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$31,500
DeedBook 3745, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1930