Skip to content

William St(Block 2273 Lot 16)Trenton, NJ 08610

Built 1930
Vacant Land

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block2273
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,038
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$15,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$529+6.8%
2024$495+1.2%
2023$489-10.9%
2022$549+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 6554, Page 1290Recorded4/23/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 6459, Page 945Recorded10/6/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1930