Skip to content

165 Grand AveTrenton, NJ 08610

Built 1982

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Sep 9, 1997

Property Information

Block2274
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page198

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,700
21%
Improvement Value:$119,200
79%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,318+6.7%
2024$4,984+1.2%
2023$4,924-10.9%
2022$5,527+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 3269, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1982