Skip to content

1900 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block2301
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page244

Building Details

Building Class10
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,905
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
24%
Improvement Value:$247,000
76%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,453+6.7%
2024$10,735-16.7%
2023$12,889-10.9%
2022$14,469+58.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft6,905DeedBook 6395, Page 975Recorded1/31/2020

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft6,905DeedBook 6258, Page 1943Recorded8/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$109,500
DeedBook 2322, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1950