Skip to content

2414 S Clinton AveTrenton, NJ 08610

Built 1915

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block2304
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,533
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
23%
Improvement Value:$76,500
77%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,485+6.7%
2024$3,267+30.5%
2023$2,503-10.9%
2022$2,810+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
Sq Ft1,533DeedBook 6419, Page 1678Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,533DeedBook 6410, Page 1958Recorded8/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1915