Skip to content

316 Lida St

Trenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block2306
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,800
34%
Improvement Value:$57,800
66%
Total Assessment$87,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,087+6.7%
2024$2,893+1.2%
2023$2,858-10.9%
2022$3,209+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 6335, Page 541

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 4740, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$36,500
DeedBook 4418, Page 139

Property Sale

SaleMulti
$44,500
DeedBook 2436, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1928