Skip to content

1212 William StTrenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Apr 17, 2013

Property Information

Block2306
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,237
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
23%
Improvement Value:$101,200
77%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,631+6.7%
2024$4,340+1.2%
2023$4,288-10.9%
2022$4,813+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 6169, Page 1128

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 6039, Page 601

Property Sale

SaleMulti
$41,000
DeedBook 6012, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 4549, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 4078, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1928