Skip to content

1238 William StTrenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2006

Property Information

Block2306
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
25%
Improvement Value:$99,200
75%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+6.7%
2024$4,350+1.2%
2023$4,297-10.9%
2022$4,824+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928