Skip to content

325 Ridge AveTrenton, NJ 08610

Built 1975

Last Sale Date
Mar 6, 2002

Property Information

Block2313
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page196

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
19%
Improvement Value:$142,900
81%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,956+7.0%
2024$5,567+1.3%
2023$5,496-11.4%
2022$6,201+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975